coron
10 بهمن 1401 - 21:19

برگزیدگان نخستین جشنواره نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی در مشهد معرفی شدند

برگزیدگان نخستین جشنواره داستان کوتاه نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی طی مراسمی در محل کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این مراسم با اشاره به نقش زنان ایرانی و پیشرفت‌های آنان در حوزه‌های مختلف اظهار کرد: زنان ایرانی قبل از انقلاب و بعدازآن و همچنین در هشت سال دفاع مقدس نقش بی‌بدیلی داشتند و امروزه نیز به پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه علم و فناوری، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دست‌یافته‌اند.

محمد حسین زاده بابیان اینکه جشنواره داستان کوتاه نقش‌آفرینی زنان مسلمان ایرانی و رونمایی از کتاب‌های فاخر در آن از برکات انقلاب اسلامی است، بیان کرد: امروز می‌توانیم با قاطعیت اعلام کنیم که زنان مسلمان ایرانی در جهان جریان ساز خواهند شد، درحالی‌که قبل از انقلاب اسلامی حتی زنان ایرانی از سواد هم محروم بوده‌اند، اما اکنون افزون بر ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

وی گفت: با توجه به نگاه بلند انقلاب اسلامی، نگاه نبوی و علوی، سیره فاطمی که به دختران امروز منتقل‌شده است زنان باید به سراغ ادبیات و هنر بروند، جشنواره زنان مسلمان ایرانی نیز آغازی منطبق بر الگوی سوم زن یعنی زن مسلمان ایرانی در سنگر خانواده به‌عنوان پاسدار حریم خانواده و در سنگر اجتماع به‌عنوان پاسدار اسلام ناب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: جشنواره نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی اتفاق رو به جلویی است که امیدواریم بتواند عقب‌افتادگی در حوزه ادبیات در خصوص پاسداشت زن مسلمان ایرانی را جبران کند.

وی اظهار کرد: تاکنون کتاب‌های بسیار خوبی در حوزه مادر مسلمان ایرانی و خاطرات مادران و همسران شهدا تولیدشده است، اما در حوزه داستان کمبودهایی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم جشنواره نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی این کمبود را رفع نماید.

جشنواره داستان کوتاه «نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی» امسال با محوریت جایگاه الگویی بانوان در تاریخ‌سازی، جهاد پایداری، اجتماع، خانواده، فرهنگ، هنر و رسانه در خراسان رضوی برگزار شد که ۴۵۰ اثر به آن ارسال گردید.

از مجموع آثار رسیده، ۳۳۰ اثر مربوط به داخل استان و باقی مربوط به خارج از خراسان رضوی بوده که از بین آن‌ها ۱۳ اثر به مرحله داوری رسید و درنهایت سه اثر برگزیده و ۱۰ اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.

کتاب "بانوی ایرانی" حاوی داستان‌های کوتاه برگزیدگان جشنواره نقش‌آفرینی زن مسلمان ایرانی نیز در پایان این مراسم رونمایی و از برگزیدگان تجلیل شد.

پایان پیام/ ۷۰۰۴۳

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008536